Strona główna Pożyczki online Czy umorzenie pożyczki jest możliwe?

Czy umorzenie pożyczki jest możliwe?

0
Czy umorzenie pożyczki jest możliwe?

Zgodnie z przepisami Tarczy Antykryzysowej, jaką polski rząd wprowadził w ramach przeciwdziałaniu kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, prowadzący działalność gospodarczą, którzy w wyniku społecznej izolacji stracili swoje dochody, mogą ubiegać się o rządową pożyczkę w wysokości 5000 złotych. Czy umorzenie pożyczki tego rodzaju jest możliwe? Na jakich warunkach następuje spłata? Warto wiedzieć więcej.

Pożyczka 5000 złotych a umorzenie pożyczki

Mikropożyczka na kwotę 5000 złotych udzielana jest przez Powiatowe Urzędy Pracy. O takie wsparcie mogą wnioskować wszyscy, którzy w wyniku pandemii koronawirusa i wprowadzonych obostrzeń, nie mogą generować dochodu albo ten drastycznie zmalał. By przetrwać, rząd postanowił wprowadzić Tarczę Antykryzysową, a wraz z nią właśnie mikropożyczkę.

Obecne finansowe wsparcie tego rodzaju jest już kolejnym, o które mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Pierwsza pożyczka tego rodzaju została wprowadzona podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Wtedy jednak sami przedsiębiorcy musieli zadbać o umorzenie pożyczki, by traktować ją jako dofinansowanie, a nie zobowiązanie kredytowe.

Co istotne, dzisiaj umorzenie pożyczki 5000 złotych nie jest już oficjalnie konieczne, a przedsiębiorcy, którzy takową otrzymali, nie muszą jej spłacać, tak przewiduje nowa tarcza 4.0. Umorzenie pożyczki zgodnie z nią następuje samoistnie. Warunkiem, aby umorzenie pożyczki 5 tys mogło nastąpić bez udziału przedsiębiorcy, jest prowadzenie działalności gospodarczej przez 3 miesiące od momentu wzięcia finansowego wsparcia. Dzięki temu minimalizowane są formalności związane z obsługą finansowego wsparcia, co ma znaczenie nie tylko dla właścicieli firm, ale i urzędników. Umorzenie pożyczki z pup następuje automatycznie, więc Powiatowe Urzędy Pracy mogą zająć się innymi kwestiami.

Umorzenie pożyczki – dla kogo?

Co istotne, samoistne umorzenie pożyczki następuje w przypadku wszystkich podmiotów, które takową zaciągnęły. Mówimy oczywiście o pożyczkach, jakie udzielane są w ramach wsparcia przedsiębiorców, którzy najbardziej ucierpieli przez COVID. Wszyscy, którzy mogli skorzystać z tej formy pomocy, mogą jednocześnie liczyć na umorzenie pożyczki. Tarcza antykryzysowa przewiduje zobowiązanie pomocowe na kwotę 5000 złotych dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, małych, średnich firm, a także spółek. Każdy podmiot biznesowy, który otrzymał takie wsparcie, może teraz liczyć na umorzenie pożyczki. COVID i tak wywołał ogromny kryzys w gospodarce.

Umorzenie pożyczki a podatek dochodowy

Przedsiębiorcy, którzy wzięli pożyczkę 5000 złotych z tytułu wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, która ma przeciwdziałać kryzysowi, jaki może być wywołany pandemią koronawirusa, nie muszą martwić się o żadne koszty. Jeśli weźmiemy pod uwagę umorzenie pożyczki a podatek dochodowy, należy wskazać, że właściciele firm są od takowego zwolnieni. Nie ma znaczenie, czy umorzenie pożyczki zostało zatwierdzone osobie, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą czy jest to umorzenie pożyczki dla udziałowca. W przypadku pożyczki w kwocie 5 tysięcy złotych z tarczy 4.0, podatek dochodowy nie obowiązuje.

Kolejne pytanie, jakie stawiają przedsiębiorcy, to jak zaksięgować umorzenie pożyczki? Pamiętajmy, że pożyczka jest nieopodatkowana, a jej umorzenie następuje automatycznie. Wydatki, jakie zostały poczynione z tego rodzaju finansowego wsparcia, mogą zostać ujęte w kosztach na zasadach ogólnych.

Umorzenie pożyczki w przypadku innych zobowiązań

Fakt, iż w przypadku finansowego wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej, przedsiębiorca nie musi zwracać pożyczki, a umorzenie pożyczki następuje automatycznie, nie oznacza, że taka sama zasada dotyczy innych zobowiązań, jakie zaciąga potrzebujący. Pamiętajmy, że Tarcza 4.0 to tylko jedna z form otrzymywania pomocy, by firmy mogły przetrwać kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusem. Kolejne finansowe wsparcie oferują same banki, które dzisiaj udzielają firmom preferencyjne kredyty. Możliwe jest także renegocjowanie warunków umowy kredytów zaciągniętych wcześniej. Najczęściej wykorzystywana forma, to tzw. wakacje kredytowe, czyli brak konieczności spłaty rat przez trzy albo nawet sześć miesięcy. Warto uwzględnić, że negocjacje z bankiem mogą przebiegać na indywidualnych warunkach, w zależności od potrzeb kredytobiorcy. W przypadku finansowego wsparcia ze strony instytucji bankowych raczej nie można liczyć na umorzenie pożyczki. Można natomiast uzyskać bardziej dogodną formę jej spłaty. W grę nie wchodzi umorzenie pożyczki na dowolny cel, pożyczki dla firm ani umorzenie pożyczki mieszkaniowej. Pamiętajmy, że instytucje bankowe działają komercyjnie, a więc dla zysku. Są za to skłonne do udzielania preferencyjnych warunków, by tylko kredytobiorca mógł utrzymać swoją płynność finansową. Tzw. spirala zadłużenia jest zjawiskiem zawsze negatywnym, które ma niekorzystny wpływ na działalność kredytobiorcy, ale też banku. Niewypłacalny klient generuje przecież wysokie koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here